Osnovni podatki

Kdaj pokličemo številko 112?

  • če potrebujete nujno medicinsko pomoč, pomoč gasilcev, nujno veterinarsko pomoč, pomoč gorskih, jamarskih reševalcev ali drugih reševalnih enot
  • če opazite, da gori, izteka nevarna snov, da je prišlo do prometne nesreče, da je onesnažena pitna voda, potok, reka ali morje, da grozi zemeljski ali snežni plaz, da so pretrgane električne ali telefonske žice ali če opazite druge pojave, ki predstavljajo nevarnost za življenje ali zdravje ljudi in živali ali za varnost premoženja, kulturne dediščine in okolja;
  • če ob nesreči ali zvečani nevarnosti naravne ali druge nesreče, pa tudi sicer, potrebujete informacije o motnjah pri preskrbi s pitno vodo, električno energijo in plinom, o motnjah v telefonskem omrežju ter o stanju snežne odeje v visokogorju.

 

Kaj povemo, ko pokličemo 112?

  1. KDO kliče
  2. KAJ se je zgodilo
  3. KJE se je zgodilo
  4. KDAJ se je zgodilo
  5. KOLIKO je ponesrečencev
  6. kakšne so POŠKODBE
  7. kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave, dostop do kraja nesreče,… )
  8. kakšno POMOČ potrebujete.

 

Kaj napišemo, ko pošljemo SMS besedilni klic v sili?

  1. V sporočilno polje vpišite KAJ se je zgodilo.
  2. Vpišite VRSTO POMOČI, ki jo potrebujete (medicinska pomoč, gasilci,…).
  3. PREVERITE vpisane podatke, jih po potrebi popravite in pošljite.

Poslani besedilni klic se izpiše na računalniku v najbližjem Centru za obveščanje. Operaterja nanj opozori zvočni signal. Ob prevzemu klica se operaterju prikaže posredovano sporočilo in približna lokacija pošiljatelja. Operater pisno odgovori na vaš klic v sili. Njegov odgovor oziroma dodatna vprašanja se izpišejo na zaslonu vašega telefonskega aparata.

Na prejeto sporočilo lahko odgovorite, pošljete dodatne informacije ali pa klic zaključite. Klic lahko zaključi tudi operater. Podatek o tem, ali je klic zaključen in kdo ga je zaključil, se izpiše na vašem telefonu in na zaslonu računalnika v Centru za obveščanje.

Besedilni klic v sili 112 je namenjen predvsem gluhim, naglušnim in nemim ljudem. Sprožite ga lahko z vseh mobilnih telefonov GSM.

Povzeto po: Ministrstvo za obrambo, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje